احیای "واجب فراموش شده" در دالان فراموشی/ دلیل مخالفت های دولت با قانو

بسترسازی برای امر به معروف از وظایف حاکمیت

«قاسم جعفری» نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی، درباره اهمیت احیای این فریضه در جامعه، به خبرنگار ایران اسلامی می‌گوید: امربه معروف و نهی از منکر ۲ فریضه عادله الهی هستند در ردیف نماز و بلکه از نماز، روزه، حج و زکات هم مهم تر است.

وی با تاکید بر نقش مسئولان اجرایی کشور در اجرای امر به معروف در جامعه، می‌افزاید: دولت و نظام اسلامی وظیفه اش اینست که شرایط را برای اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه فراهم کند؛ هم شرایط فرهنگی و هم زمینه اجرایی شدن آن را.

نماینده مردم بروجرد اضافه می‌کند: اگر جرأت و جسارت امر به معروف و نهی از منکر را از آحاد امت اسلامی بگیریم، حتما مشکلات جدی خواهیم داشت. ما فکر می‌کنیم دولت به این مسئله باید توجه کند، ما اگر کاری می کنیم که کسی جرات امر به معروف و نهی از منکر نداشته باشد، ضرر کرده ایم.

تصویب دوفوریت طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر

از ابتدای تابستان سال گذشته، تعدادی از نمایندگان مجلس در واکنش به نگرانی علما و مراجع، پای طرح حمایت از آمران به معروف را به صحن علنی مجلس باز کردند تا بلکه شرایط برای حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر به صورت قانونی فراهم شود.

گرچه این طرح پس از تصویب جزئیات و کلیات آن در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، به دلیل برخی ایرادات قانونی هنوز به تایید شورای نگهبان نرسیده است، اما جای امیدواری است تا در سال جدید و با توجه به اتمام بررسی بودجه، کمیسیون فرهنگی به بررسی مجدد این طرح برای رفع ایرادات شورای نگهبان بپردازد.

اما علی رغم عزم جدی اکثر نمایندگان برای به تصویب رساندن قانونی در حمایت از فریضه امر به معروف، از ابتدای بررسی طرح آمران به معروف، صداهای مخالفی از سوی برخی دولتمردان، نمایندگان و رسانه‌های حامی دولت شنیده می‌شد تا جاییکه این مخالفت‌ها شکل علنی‌ تری به خود گرفت.

محمدرضا خباز معاون امور تقنینی معاونت پارلمانی رییس جمهور، پس از تصویب جزئیات این طرح در مجلس شورای اسلامی صراحتا اعلام کرد که دولت پس از ناامید شدن از مجلس در عدم تصویب طرح امر به معروف، تمام تلاش خود را برای رد این طرح در شورای نگهبان به کار خواهد بست.

نماینده اصلاح طلب کاشمر در مجلس شورای اسلامی، درباره پیگیری های صورت گرفته از سوی نمایندگان دولت برای به تصویب نرسیدن طرح حمایت از آمران به معروف، به سایت خرداد می‌گوید:« قبل از اینکه طرح در صحن مطرح شود با امضای آقای انصاری ۱۲ ایراد اساسی گرفته شد و به هیات رئیسه مجلس فرستادیم و این کار را برای شورای نگهبان هم می‌کنیم. بنابراین ما از هیات رئیسه و کمیسیون شروع می‌کنیم، اما در مرحله بررسی مصوبات در شورای نگهبان و حتی مجمع تشخیص مصلحت نظام هم موضوع را قدم به قدم پیگیری می‌کنیم.»

طرح امر به معروف محدود به عفاف و حجاب نیست

قاسم جعفری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اما در خصوص استدلال‌های دولت در رد برخی از بندهای طرح امربه معروف و نهی از منکر به خبرنگار ایران اسلامی، می‌گوید: دولت فکر می‌کند با تصویب این بندها، تداخل وظایف پیش می‌آید و شاید احساس می‌کند با ورود یکسری از افراد به موضوع، شرایط به‌جای اینکه خوب شود، بدتر شود.

وی می‌افزاید: برخی نیزبخاطر اینکه این طرح را رد کنند سعی می کنند طرح امر به معروف را محدود در طرح عفاف و حجاب نشان دهند تا بلکه بتوانند از امر به معروف و نهی از منکر درجامعه یک غول درست کنند، در حالی که امر به معروف و نهی از منکر، از بنیانی‌ترین شعائر الهی است و لایه‌های عمیقی دارد که اگر ما فقط آن را در عفاف و حجاب خلاصه کنیم، بزرگترین ظلم رانسبت به این فریضه کردیم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یادآور می‌شود: اتفاقا در این طرح تاکید شده است که شهروندان فقط در حد تذکر لسانی این امر را بجا می‌آورند، یعنی وظایف شرعی و دینی را با زبان نرم یادآوری کنند و ورود اجرایی به صحنه وظیفه شهروندان نیست و از این بابت هم جای نگرانی وجود ندارد.

وی در پایان تاکید می‌کند: به طور مثال وقتی یک راننده از چراغ قرمز رد می‌شود، اگر فردی به او بگوید می‌بایست به چراغ قرمز توجه کنید، آیا باید ناراحت شود؟ مسلما نه! هم مسئولین هم مردم باید این ظرفیت در آنها ایجاد شود و خوشحال هم شوند از اینکه کسی تلاش می‌کند تا از وقوع یک ناهنجاری جلوگیری کند.

/ 3 نظر / 8 بازدید
افسر گمنام

با سلام و احترام ممنون که وب سایت افسران سرزدید ما وبلاگ شما رو در پیوند های روزانه اضافه کردم شما هم اضافه کنیددر لینک هاتون . اگر مایل بودید عضویت سایت بشید و مطالب خودتون رو در سایت بذارید . خوشحال میشم سربزنیدوهر جایی که هستید سایت را معرفی کنید

احمد

متاسفانه امر به معروف ونهی منکر تو جامعه ما خیلی وقته مرده واگر نبود خون این جوانها هیچی دیگه باقی نمیموند قوه قضایه هم کاری درستی که انجام نمیده متاسفانه /یاد شهید علی خلیلی بخیر

احمد

سلام تولد جواد الائه وحضرت علی علیه السلام برشما مادر شهید علی خیلی وبرشهید عیل اقای خلیلی مبارک باد انشاء الله